Με μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 13/10/2013 στο φιλόξενο χωριό Ανατολή Λάρισας η “21η Ανάβαση Ανατολής”, ένας αγώνας θεσμός τα τελευταία 21χρόνια, με διοργανωτή τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο ΠΗΝΕΙΟ, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και με την συνεργασία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ανατολής.
Στον αγώνα συμμετείχαν 90 αθλητές από όλη την Ελλάδα στις κατηγορίες Παίδων, Εφήβων, Ανδρών, Γυναικών, Master 30+, Master 40+, Master 50+, OPEN έως 30, OPEN 40+, OPEN 50+ σε έναν αγώνα ανάβασης 18 χιλιομέτρων με συνεχής ανηφόρες και με συνολική υψομετρική διαφορά 1.078 μέτρα.
Μετά το τέλος του αγώνα ο Π.Α.Σ. Πηνειός και το κατάστημα Δαλαβίκας bikes προσέφεραν το γεύμα στους αθλητές και συνοδούς και παράγοντες ενώ ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανατολής « Ιωάννης ο Πρόδρομος» προσέφερε τα έπαθλα του αγώνα.
Ο Ποδηλατικός Αθλητικός Σύλλογος ΠΗΝΕΙΟΣ ευχαριστεί θερμά τον συνδιοργανωτή Πολιτιστικό Σύλλογο Ανατολής «Ιωάννης ο Πρόδρομος» για την ευγενική προσφορά κύπελλα, μετάλλια και διπλώματα αθλητών, το Αστυνομικό Τμήμα Αγιάς, τη γιατρό του αγώνα κα Βάσω Αυγέρη, το χορηγό κατάστημα ποδηλάτων «Δαλαβίκας bikes», καθώς και όσους βοήθησαν στη άψογη διεξαγωγή του αγώνα.
Τα αποτελεσματα έχουν ως εξής:
Κατηγορία Ανδρών:
1ος Γκαζώνης Πέτρος Α.Ο. Θησέας 46:51
2ος Μπαξεβάνος Αλεξανδρος ΠΓΣΛ 47:10
3ος Τσιρανίδης Νίκος ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 51:45
4ος Κόλιος Βασίλης ΑΕΚ 51:46
5ος Πέτρου Ευάγγελος ΠΓΣΛ 53:30
6ος Παππάς Αριστείδης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 55:00
7ος Βάσκος Στέφανος ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 55:00
8ος Πινδάρος Νίνος ΑΕΚ 55:00
9ος Τσοπούρογλου Βασίλης ΠΓΣΛ 55:00
10ος Κακαές Βάιος ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 55:00
11ος Τσαλαμέγκας Κώστας ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 56:40
12ος Αλεβίζος Κώστας ΑΕΚ 59:58
13ος Κουτρώτσιος Σωτήρης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 1:01:12
14ος Κακαλόπουλος Δημήτριος ΠΟ ΒΕΛΟΣ 1:01:15
15ος Διομήδης Παναγιώτης ΠΓΣΛ 1:01:20
16ος Νάτσιος Νίκος ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 1:01:35
17ος Καραγγέλης Δημήτριος ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 1:04:10
18ος Λαμπρογιώργος Βασίλης ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 1:17:42
19ος Κοντογιάννης Παντελής ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 1:20:15
Κατηγορία Εφήβων
1ος Δουγαλής Μάρκος ΠΟ ΒΕΛΟΣ 46:33
2ος Ζέγκλης Νικόλαος ΠΣ ΚΡΟΝΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 51:26
3ος Ρακιτζόπουλος Θεόδωρος ΠΟ ΒΕΛΟΣ 55:00
Κατηγορία Παίδων
1ος Ζούμας Παναγιώτης ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 27:10
2ος Τσακνής Γιάννης ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 27:10
3ος Κολοκυθάς Θωμάς ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 27:21
4ος Ντόκος Ευθύμης ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 27:21
5ος Κατσαρός Δημήτριος ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 28:06
6ος Θανόπουλος Λέανδρος ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 30:11
7ος Μάργαρης Αθανάσιος ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 31:49
8ος Σταφυλάς Απόστολος ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 41:08
9ος Παγκαλτσός Ανέστης ΒΑΟ 42:30
Κατηγορία Γυναικών
1η Τσεσμετζίδου Δέσποινα 31:13
2η Βαρελά Χαρά ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 46:17
3η Γιαννούση Σταυρούλα ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 46:17
4η Μπίρου Σταυρούλα ΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 47:20
Κατηγορία Master 30+
1ος Μπόλης Ηλίας ΑΙΟΛΟΣ 52:30
2ος Μποζίκας Παναγιώτης ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 55:20
3ος Μαρίνος Κούλης ΑΕΚ 59:40
4ος Πολύζος Ηρακλής ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 59:50
5ος Φοροτζίδης Χρήστος ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ 1:04:47
6ος Πίσκος Στυλιανός ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 1:08:10
7ος Λιακούμης Βαγγέλης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 1:29:59
Κατηγορία Master 40+
1ος Στάθης Μιχάλης ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ 52:20
2ος Μαυρίδης Κώστας ΠΟ ΒΕΛΟΣ 54:22
3ος Πασχαλόπουλος Πασχάλης ΠΟ ΒΟΛΟΣ 56:00
4ος Διβάνης Βαγγέλης ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 1:04:05
5ος Καραγεώργος Αθανάσιος ΠΟ ΒΟΛΟΣ 1:06:10
6ος Γεωργιάδης Κώστας ΠΟ ΒΕΛΟΣ 1:07:20
7ος Βέλλιος Λεωνίδας ΑΟ ΘΗΣΕΑΣ 1:11:36
8ος Κουτσογιάννης Δημήτριος ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 1:13:58
Κατηγορία Master 40+
1ος Νταούτης Βασίλης1:06:24
2ος Σαπουνάς Ντίνος 1:15:59
Κατηγορία ΟΡΕΝ 30+
1ος Μπάτσικας Γιώργος 55:00
2ος Μπαλκουρανίδης Δήμος 1:00:10
3ος Μπαμπαράμος Κωσταντίνος 1:00:10
4ος Ζαχείλας Σωτήρης 1:04: 07
5ος Βαμβατήρας Χρήστος 1:06:10
6ος Πολύμερος Σταύρος 1:08:10
7ος Γεωργαλής Αποστόλης 1:09:35
8ος Γεωργάκης Δημήτρης 1:10:20
9ος Ουζούνης Χρήστος 1:11:14
10ος Καμπάς Αλέξανδρος 1:17:06
11ος Τσιούγκος Λεωνίδας 1:21:18
12ος Αυγερινός Λουκάς 1:22:10
13ος Αναστασίου Αναστάσιος 1:22:44
14η Ουζούνη Δήμητρα 1:29:30
15ος Τσιλίκης Ζαφείρης 1:30:10
Κατηγορία ΟΡΕΝ 40+
1ος Θεοδώρου Βασίλειος 59:30
2ος Ματζάνας Αθανάσιος 59:58
3ος Σακελαρόπουλος Βασίλης 1:04:06
4ος Γκρίκης Κώστας 1:07:15
5ος Τσιανάβας Χρήστος 1:07:20
6ος Κατσίκας Ηρακλής
7ος Ουζούνης Νίκος 1:15:09
8ος Τσακίρης Αργύρης 1:15:28
9ος Μπέκτας Ρίζος 1:17:23
10ος Τζαβέλλας Αθανάσιος 1:17:50
11ος Γκουντιός Ιωάννης 1:18:56
12ος Λαζαρίδης Παύλος 1:18:56
13ος Σαπουνάς Αλέξης 1:21:18
14ος Μάρης Ηλίας 1:28:25
Κατηγορία ΟΡΕΝ 50+
1ος Ντριβαλάς Γιώργος 1:01:10
2ος Κουμάγκας Πέτρος 1:01:10
3ος Κυζιρίδης Γρηγόρης 1:08:10
4ος Κατσιρμπάς Απόστολος 1:11:29
5ος Χαρός Νικόλαος 1:23:43
6ος Πανουργιάς Γιώργος 1:31:42