Σάρωσε ο ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας (Π-Ε) 2020

117127111 241401310178730 2424147870756483296 n

Ο Ποδηλατικός ΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ αναδειχθηκε 3η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα στην κατηγορία παίδων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας!

*Χρυσός και αργυρός ο Δαλαβικας Παναγιώτης !
*Χάλκινος ο Πολύζος Βασίλης!

Με μεγάλη επιτυχία για τους αθλητές του Ποδηλατικού Πηνειού ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας Εφήβων - Νεανίδων - Παίδων - Κορασίδων που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο της Αθήνας από 31/7- 2/8 και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Omnium που διεξήχθη νωρίτερα στις 26 Ιουλίου.
Πρωταθλητής Ελλάδας ποδηλασίας Πίστας κατηγοριας Παίδων αναδείχθηκε ο αθλητής μας Δαλαβικας Παναγιώτης στο αγώνισμα του ατομικού πουρσουιτ 2000μ. και αργυρός στο αγώνισμα 200μ . Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πολύζος Βασίλης στο αγώνισμα scratch!

116902582 704644193599106 2557485677380921661 n

Οι προσπάθειες των αθλητών μας ήταν αξιέπαινες καθώς έτρεχαν πολλές πολλές κούρσες διαδοχικά στο 3ήμερο! Ο αθλητής μας Δαλαβικας Παναγιώτης έκανε άριστη εμφάνιση καθώς προκρίθηκε κατευθείαν στον μεγάλο τελικό του πουρσουιτ για θέσεις 1 ή 2 με τον καλύτερο χρόνο όλων (2:30":410). Στον τελικό έριξε το χρόνο του κατά 2" στα 2:28": 382 και πρωταγωνίστησε στις πρώτες θέσεις σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα!

116875235 215614629813621 1452145820027746124 n

Ο Πολύζος Βασίλης ως πρωτοεμφανιζόμενος σε αγωνίσματα πίστας Πολύζος Βασίλης και όντας στην πρώτη χρονιά της κατηγορίας του διεκδίκησε με την αξία του την 3η θέση και άλλες καλές θέσεις στα αγωνίσματα.

116712605 308646673666953 3060239698900146652 n

Η εξαιρετική συνολική εικόνα των αθλητών μας στο Ποδηλατοδρόμιο Αθηνών κατέταξε την ομάδα του ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ στην 3η θέση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην κατηγορία των παίδων!
Πιο αναλυτικά οι θέσεις των παιδιών ανά αγώνισμα:
2000m PURSUIT (time trial): 1ος Δαλαβίκας Παναγιώτης, 14ος ο Πολύζος Βασίλης
200mSPRINT : 2ος Δαλαβίκας Παναγιώτης, 11ος ο Πολύζος Βασίλης
SCRATCH RACE: 3ος ο Πολύζος Βασίλης, 5ος ο Δαλαβίκας Παναγιώτης
500m TIME TRIAL: 4ος ο Δαλαβίκας Παναγιώτης, 21ος ο Πολύζος Βασίλης
TEAM SPRINT :(ομαδικό) 5η θέση για τους δύο.

116878837 300096854673938 4669762125096472348 n

Αξιοθαύμαστη ήταν η παρουσία τους στο Πρωτάθλημα Omnium (4 αγωνίσματα) που διεξήχθη 2 μέρες νωρίτερα στο ποδηλατοδρόμιο. Ο Δαλαβίκας Παναγιώτης κατέλαβε την 7η πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση στα επιμέρους αγωνίσματα και ισοβαθμία με τον 4ο,5ο μέχρι το τελευταίο αγώνισμα των πόντων ενώ πολύ καλή ήταν και η αγωνιστική εικόνα του Πολύζου Βασιλη όπου κατετάγη 14ος πραγματοποιώντας μια άριστη εμφάνιση στο elimination (τερμάτισε 2ος) ενώ η άτυχη στιγμή (πτώση) στο scratch τον κατέβασε θέσεις στη τελική βαθμολογια του Omnium.
   Στις παραπάνω επιτυχίες των παιδιών αξίζει να προσθέσουμε την 5η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου στο αγώνισμα της αντοχής για τον Δαλαβίκα Παναγιώτη και την 7η θέση για τον Πολύζο Βασίλη στο αγώνισμα ατομικής χρονομέτρησης!